Schisandra Chinensis (Klanopraška čínská) Klanopraška čínská

Novinka Tip
Neohodnoceno
232,10 Kč 207,23 Kč bez DPH
SKLADEM - termín expedice od 1. poloviny dubna (rhododendrony, azalky a okrasné keře)
Můžeme doručit do:
7.6.2024

Detailní informace

Detailní popis produktu

Klanopraška čínská je opadavá, keřovitá liána bez úponků, dorůstající podle podmínek až do délky 10 a více metrů. Listy jsou světle zelené, poměrně tenké, eliptické. Zdřevnatělé stonky příjemně voní. Květy jsou vonné a vyrůstají na bázi mladých výhonů. Plodem je podlouhlé souplodí růžovočervených až červených bobulí. Bobule jsou asi 5 až 7,5 mm velké.

V prvních letech po výsadbě roste dosti pomalu, v našich podmínkách začíná růst zrychlovat většinou tak třetím rokem. Dorůstá podle podmínek až do délky 10 a více metrů. Má velmi mělký kořenový systém, proto roste lépe tam, kde je v letních měsících dostatek vláhy. Nevhodné jsou těžké málo propustné hlinité půdy, nejvhodnější jsou půdy vlhké a dobře odvodňované. Protože se jedná o liánu, vyžaduje pro svůj růst oporu, po které se může pnout. Pro výsadbu na trvalé stanoviště je nejlepší časné jaro, ještě než začne růst.

Tři až čtyři roky po výsadbě na trvalé stanoviště začne nasazovat klanopraška krémově bílé až narůžovělé vonné květy (v prvních letech zpravidla pouze samčí), a v dalších letech se objeví i plody. Bobule o průměru do 1 cm jsou šarlatově červené a narůstají podobně jako rybíz v hroznech.

Použití

Klanopraška čínská se pěstuje jako okrasná a léčivá rostlina, ozdobná jasně červenými bobulovitými souplodími. Bobule jsou jedlé, ale mají hořkokyselou, nepříjemně pryskyřičnou chuť. Rostlina snáší velmi silné mrazy, ale našich podmínkách je občas po narašení poškozována jarními mrazíky. Obsahové látky posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu, působí protidepresivně, zahánějí spánek a snižují únavu. Klanopraška patří mezi takzvané adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v extrémních podmínkách. Sbírají se plody, případně i větvičky. Připravují se z ní lihové tinktury, dá se použít i jako čaj.

 

 

Květ: bílo - růžový

Plod: bobule

Doba květu: září

List: zelený, neopadavý

Stanoviště: slunce - polostín

Doplňkové parametry

Kategorie: OKRASNÉ KEŘE A STROMY
Hmotnost: 0.5 kg
Objem obalu: 1 l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: